Uczestnictwo w kolizji

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto używa samochodu do celów indywidualnych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co ważne, nie posiada innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma właściwie każdy, a nie jak do tej pory tylko osoby, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, z pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, gdyż ubezpieczalnie w kolejnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto pamiętać zatem, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo też od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (jeżeli można było nim przedtem podróżować) aż do dnia jego odbioru. Jednakże, w sytuacji szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do pojazdy samochodowe zastępczego albo zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Ze stuprocentową pewnością Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu pojazdy samochodowe zastępczego czy wypłaty w sytuacji szkody całkowitej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Głównie znać swoje prawa! A w sytuacji jakichkolwiek uwagi skorzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: bezpłatne auto zastępcze.